SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

        • Szkoła promująca zdrowie

        •  

                                  Od kilku lat realizujemy w naszej szkole działania związane ze zdrowym stylem życia. Bardzo spodobała się nam idea szkół promujących zdrowie, dlatego postanowiliśmy do nich przyłączyć. We wrześniu 2017 roku dołączyliśmy do Programu Szkoły Promującej Zdrowie.

          Głównymi założeniami Szkoły Promującej Zdrowie jest:

          • Wdrażanie do zdrowego stylu życia oraz stworzenie uczniom i pracownikom realne
            i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów,
          • Umożliwianie uczniom rozwoju ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacnianie ich poczucia wartości,
          • Zapewnienie sprzyjających zdrowiu środowisko fizyczne pracy i nauki,
          • Wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego,
          • Włączenie do działań szkoły służbę zdrowia do edukacji zdrowotnej oraz do pomocy uczniom we wchodzeniu w rolę aktywnego konsumenta opieki zdrowotnej.

          Szkoła Promująca Zdrowie jest wielką inwestycją  nie tylko w zdrowie, ale też w edukację młodego pokolenia. Tylko zdrowy uczeń jest w stanie rozwijać się wszechstronnie i osiągać wysokie wyniki.  Jest  to  szkoła,  w  której  panuje  dobra  atmosfera  i  obowiązują  zasady  współpracy,  gdzie zdrowie całej społeczności szkolnej jest podstawowym celem działania. Mając na uwadze ważność działań promujących zdrowie oraz ich wpływu na dobre samopoczucie nasza szkoła realizowała cele programu  poprzez  organizowanie  różnorodnych  działań  promujących  zdrowy  styl  życia,  podczas realizacji programu oraz wykorzystywanie własnych pomysłów w zakresie działań związanych z dbaniem o własne zdrowie.

          ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          Skład Komisji: -----------------------------------------------------------------------------------------------

          Koordynator - Iwona Andraszewicz tel. 586847581, iwona.andraszewicz@spjelonko.edupage.org

          Nauczyciele : Martyna Barton

                                 Ewelina Okrój

                                 Elżbieta Drywa

          Pracownik niepedagogiczny - Regina Bulczak-Myszkowska

          Rodzice: Hanna Szutenberg

                          Barbara Lis

          Zarząd Samorządu Uczniowskiego:  Aleksandra Koszałka

                                                                   Nadia Szutenberg  

                                                                   Laura Karkowska

           

          -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

           

           

           

           

                                                                                

           Część B. Planu działań

          w roku szkolnym 2025/2026

           

          1. CEL: Zwiększy się liczba uczniów spożywających pierwsze i drugie śniadanie oraz dbających o higienę jamy ustnej.

                                                                                                       

          1. Kryterium sukcesu:
          • o 10% zwiększy się liczba uczniów, którzy będą jeść I i II śniadanie
          • o 10% zwiększy się liczba uczniów regularnie myjących zęby .

           

          1. Sposób sprawdzenia czy osiągnięto cel (sukces):

           

            1. Co wskaże, że osiągnięto cel?

          - wyniki ankiet,

          - rozmowy z uczniami, rodzicami, wychowawcami, specjalistami,

          - obserwacje.

           

            1. Jak sprawdzimy, czy osiągnięto cel?

          Przeprowadzimy ankietę ewaluacyjną w klasach 1-8, będziemy rozmawiać z rodzicami, nauczycielami.

          W ankiecie znajdą się pytania:

          Czy jesz śniadania w domu, przed wyjściem z domu? Czy jesz II śniadanie w szkole? Jak często myjesz zęby?

                             

            1. Kto i kiedy sprawdzi, czy osiągnięto cel?

          Ankieta- koordynator- czerwiec 2026r.

          Rozmowy i obserwacje prowadzone przez członków Komisji ds. Promocji Zdrowia- cały rok szkolny.

          Zebranie danych z obserwacji i wywiadów – szkolny koordynator podczas spotkań zespołu- według harmonogramu spotkań

           

          II. ZADANIA

           

          Nazwa zadania

          Kryterium sukcesu

          Sposób realizacji

          Okres/termin realizacji

          Wykonawcy/osoba

          odpowiedzialna

          Środki/zasoby

          Sposób sprawdzenia wykonania zadania

          Wspólne śniadanie podczas przerwy

          Druga przerwa lekcyjna będzie przerwą śniadaniową.

          Każdego dnia nauki na drugiej przerwie lekcyjnej nauczyciel spożywa śniadanie z uczniami

          Cały rok szkolny

          Wszyscy nauczyciele

          Własne

          Informacja i dokumentacja fotograficzna zamieszczona na stronie internetowej szkoły i Facebooku szkoły.

          Dzień zdrowego śniadania

          Odbycie się imprezy z udziałem ok 75%

          uczniów szkoły.

           

          Impreza dla wszystkich uczniów szkoły, podczas której będą mieli możliwość zaprezentowania swoich pomysłów na zdrowe śniadanie

          XII 2025r

          Wychowawcy klas

          .p. pedagog

          Własne,

           

          Informacja i dokumentacja fotograficzna zamieszczona na stronie internetowej szkoły              i Facebooku szkoły. Rozmowy z uczniami, rodzicami, nauczycielami.

          Uważne jedzenie, mindfuless – warsztaty radzenia sobie ze stresem . „Emocji się nie je”

          Przeprowadzenie zajęć

          Pani psycholog przeprowadzi zajęcia w wybranych klasach

          III 2025

          Psycholog Martyna Barton

          własne

          Informacja i dokumentacja fotograficzna zamieszczona na stronie internetowej szkoły              i Facebooku szkoły. Rozmowy z uczniami, rodzicami, nauczycielami.

          Zasady zdrowego  żywienia  - warsztaty dla klasy siódmej.

          Przeprowadzenie 2 godzin zajęć dla uczniów klasy siódmej

          Zostaną przeprowadzone  2 godzin zajęć na temat Właściwe odżywianie warunkiem zdrowia, Choroby i zaburzenia spowodowane niewłaściwym odżywianiem

          XII 2025

          Iwona Andraszewicz

          własne

          Zapis w dzienniku lekcyjnym

          Konkurs na „Talerz zdrowia” dla klas  4-6

          Przeprowadzenie konkursu i zorganizowanie wystawy prac.

          Odbędzie się konkurs plastyczny.  Prace będą wystawione na korytarzu szkolnym.

          IV 2026

          Ewelina Okrój nauczyciel techniki i plastyki

          własne

          Wystawa, informacja na stronie szkoły

          Warsztaty dotyczące świadomego odżywiania się  w ramach realizacji programu Szkoła Myślenia Pozytywnego

          Odbycie się warsztatów

          Zostaną przeprowadzone warsztaty dla uczniów naszej szkoły dotyczące świadomego odżywiania

          III 2026

          Psycholog i  pedagog Ewelina Okrój

           

          Informacja i dokumentacja fotograficzna zamieszczona na stronie internetowej szkoły i Facebooku szkoły

          Profilaktyka stomatologiczna – „Dentobus”

          60% uczniów skorzysta z badań profilaktycznych 

          Przyjazd „Dentobusu” do szkoły – badania profilaktyczne dla uczniów, przekazanie rodzicom zaleceń lekarskich

          III 2026r.

          Pedagog szkolny Ewelina Okrój

          własne

          Informacja i dokumentacja fotograficzna zamieszczona na stronie internetowej szkoły i Facebooku szkoły. Rozmowy z uczniami, rodzicami, nauczycielami.

          Przygotowanie materiałów do godziny wychowawczej na temat higieny jamy ustnej

          Wszyscy wychowawcy klas IV- VIII otrzymają materiały na godzinę wychowawczą

           

          Przygotowanie kart pracy i rozdanie ich wychowawcom

          luty

          Koordynator Iwona Andraszewicz

          Własne.

          Dokumentacja SzPZ Rozmowy z  nauczycielami.

          Przeprowadzenie lekcji wychowawczej w kasach 4-8  na temat  higieny jamy ustnej

          W klasach 4-8 odbędą się lekcje na ten temat.

          W oparciu o otrzymane materiały od koordynatora nauczyciele przeprowadzą zajęcia w poszczególnych klasach

          Luty- marzec

          Wychowawcy klas

          własne

          Zapis w dzienniku szkolnym

          Wprowadzenie zasady mycia zębów w oddziałach przedszkolnych

          Dzieci każdego dnia po śniadaniu będą myły zęby.

          Po śniadaniu przedszkolaki będą myły zęby pod opieką wychowawców

          Cały rok

          Wychowawcy przedszkola

          własne

          Rozmowa z nauczycielem i dziećmi

          Przygotowanie ulotki dla rodziców na temat działań SPZ ze szczególnym zwróceniem uwagi na rolę rodziców w osiągnięciu celu w bieżącym roku szkolnym.

          Powstanie i rozdanie ulotki rodzicom

          Zostanie przygotowana ulotka i rozdana rodzicom podczas wywiadówki

          styczeń

          Iwona Andraszewucz

          Własne

          Dokumentacja SPZ