• SU i WOLONTARIAT

OPIEKUNKAMI SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO SĄ W TYM ROKU PANIE:

Emilia Płotka i Alicja Chmurzyńska

21 września  2023r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego.

Szkolną społeczność uczniowską reprezentować w tym roku szkolnym będą:

Nadia Szutenberg kl.  VI

Anastazja Matsuta kl.VIII

Laura Karkowska kl.VI

Gratulujemy!

C E L E  I  Z A D A N I A  SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

1. Samorząd uczniowski jest powołany do reprezentowania uczniów wobec organów szkoły.

2.Samorząd reprezentuje społeczność uczniowska wobec instytucji , organów i organizacji pozarządowych.

3. Realizacji celów samorządu winna towarzyszyć dbałość o dobre imię szkoły.

4.Do zadań samorządu należy w szczególności:

Przedstawienie organom szkoły opinii i potrzeb społeczności uczniowskiej tj.

a) współdziałanie z organami szkoły w zapewnieniu uczniom należytych warunków do nauki,

b) występowanie do organów szkoły o udzielenie pomocy uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji,

c) mediacja przy rozstrzyganiu konfliktów dotyczących społeczność szkolnej

d) organizowanie uroczystości szkolnych,

e) organizowanie działalności kulturowej, sportowej i turystycznej,

f) organizowanie samopomocy koleżeńskiej

g) wnioskowanie do dyrektora o udzieleniu pochwał i nagród

h) występowanie z poręczeniem za ucznia, któremu grozi kara dyscyplinarna;

i) czuwanie nad przestrzeganiem praw dziecka i ucznia,

j) inspirowanie uczniów do prac i akcji społecznie użytecznych na rzecz szkoły, klasy, środowiska i potrzebujących

kształtowanie w uczniach postaw społecznych, tj.

a) społecznego zaangażowania

b) współpracy i współdziałania,

c) gospodarności i odpowiedzialności

d) aktywności i samodzielności

W ramach SU działa też w szkole

Koło Wolontariatu

„Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje, ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce,

z jakim tej pomocy się udziela.”

Wstęp

Wolontariat szkolny to bezinteresowne zaangażowanie społeczności szkoły na rzecz potrzebujących. Uczy postawy szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka.

Okres nauki w szkole jest najwłaściwszy dla kreowania postaw altruistycznych. Wykorzystując otwartość i ciekawość świata młodego człowieka poprzez Wolontariat można odcisnąć dobroczynne piętno we wszystkich dziedzinach jego życia.

Staramy się, aby uczniowie w naszej szkole byli pełni pasji i zaangażowania, kierowali się wrażliwością i troską o drugiego człowieka. Uczniowie chcą nieść bezinteresowną pomoc, służąc tak potrzebującym jak i samym sobie.

Wolontariat również rozwija wśród dzieci i młodzieży postawę alternatywną dla konsumpcyjnego stylu życia i uzależnień. Stwarza okazję do wyszukiwania autorytetów i budowania świata wartości, pomaga w rozwijaniu zainteresowań, w szukaniu pożytecznej formy spędzania czasu wolnego.

Podejmowana przez uczniów-wolontariuszy aktywność wpływa pozytywnie na rozwój ich osobowości, jest ważna i pożądana ze względu na wymiar edukacyjno- wychowawczy.

Postanowienia ogólne

Wolontariat - to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych.

Wolontariusz - osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Wolontariuszem może być każdy, w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna.

Szkolne Koło Wolontariatu skierowane jest do uczniów, którzy chcą pomagać innym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.

Cele i założenia

• Rozwijanie wśród uczniów postaw otwartości i wrażliwości na potrzeby szkolnego i lokalnego środowiska.
          • Zapoznawanie z ideą wolontariatu.
          • Przygotowywanie młodzieży do podejmowania pracy wolontariusza.
          • Umożliwianie uczniom podejmowania działań na rzecz potrzebujących pomocy.
          • Wspieranie ciekawych inicjatyw i działań edukacyjnych.
          • Pomoc  rówieśnikom w trudnych sytuacjach.
          • Rozwijanie pasji i zainteresowań młodzieży.
          • Odwaga, empatia, kultura osobista.

Wolontariusze

1. Wolontariuszem może zostać każdy, kto pragnie pomagać innym.
          2. Działalność koła opiera się na zasadzie dobrowolności i bezinteresowności.
          3. Członek koła kieruje się życzliwością, bezinteresowną chęcią niesienia pomocy, troską o innych.
          4. Wolontariusz zna plan pracy oraz zakres obowiązków wolontariuszy i przestrzega ich.
          5. Każdy członek wolontariatu swoim postępowaniem stara się promować ideę wolontariatu, być przykładem dla innych.

Regulamin Szkolnego Koła Wolontariatu

1. Każdy uczeń  Szkoły Podstawowej w Jelonku może zostać wolontariuszem.
          2. Wolontariusz niesie pomoc innym bezinteresownie i bezpłatnie.
          3. Wolontariusz wykonuje swoją pracę rzetelnie i uczciwie.
          4. Wolontariusz szanuje godność osobistą, dobre imię i własność osoby, której pomaga.
          5. Wolontariusze działają w zespole i pomagają sobie nawzajem.

Działania Szkolnego Koła Wolontariatu obejmują teren szkoły oraz  środowisko lokalne.

Realizowane działania

1. Przybliżenie dzieciom i młodzieży idei wolontariatu.
          1. Zachęcanie uczniów do działań w wolontariacie szkolnym.
          2. Zamieszczanie na stronie Internetowej szkoły informacji o działalności wolontariatu.
          3. Akcja „Góra grosza”.
          4. Akcja zbierania nakrętek.
          5. Akcje pomocy dla  lokalnych instytucji  społecznych.
          6. Akcja „Szkoły pełne talentów”.
          7. Inne (w zależności od potrzeb).

Koordynatorzy Wolontariatu –Joanna Sychta, Marzanna Breza