• Szkoła promująca zdrowie

•

Od kilku lat realizujemy w naszej szkole działania związane ze zdrowym stylem życia. Bardzo spodobałam się nam idea szkół promujących zdrowie, dlatego postanowiliśmy do nich przyłączyć. We wrześniu 2017 roku dołączyliśmy do Programu Szkoły Promującej Zdrowie.

Głównymi założeniami Szkoły Promującej Zdrowie jest:

• Wdrażanie do zdrowego stylu życia oraz stworzenie uczniom i pracownikom realne
            i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów,
          • Umożliwianie uczniom rozwoju ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacnianie ich poczucia wartości,
          • Zapewnienie sprzyjających zdrowiu środowisko fizyczne pracy i nauki,
          • Wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego,
          • Włączenie do działań szkoły służbę zdrowia do edukacji zdrowotnej oraz do pomocy uczniom we wchodzeniu w rolę aktywnego konsumenta opieki zdrowotnej.

Szkoła Promująca Zdrowie jest wielką inwestycją  nie tylko w zdrowie, ale też w edukację młodego pokolenia. Tylko zdrowy uczeń jest w stanie rozwijać się wszechstronnie i osiągać wysokie wyniki.  Jest  to  szkoła,  w  której  panuje  dobra  atmosfera  i  obowiązują  zasady  współpracy,  gdzie zdrowie całej społeczności szkolnej jest podstawowym celem działania. Mając na uwadze ważność działań promujących zdrowie oraz ich wpływu na dobre samopoczucie nasza szkoła realizowała cele programu  poprzez  organizowanie  różnorodnych  działań  promujących  zdrowy  styl  życia,  podczas realizacji programu oraz wykorzystywanie własnych pomysłów w zakresie działań związanych z dbaniem o własne zdrowie.

Działania podjęte w ramach realizacji programu Szkoła Promująca Zdrowie w Szkole Podstawowej w Jelonku

1. Przygotowanie i prezentacja przez uczniów zdrowego śniadania.
          2. Spotkanie z dietetykiem dla uczniów.
          3. Spotkanie z dietetykiem dla rodziców i nauczycieli.
          4. W ramach „Światowego dnia Zdrowia” przygotowanie przez uczniów zdrowych potraw, obejrzenie prezentacji multimedialnej dotyczącej zdrowego trybu życia. Konkurs wiedzowy nt zdrowego żywienia.
          5. Prelekcje na godzinach wychowawczych na temat zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej.
          6. Przygotowanie gazetek ściennych propagujących  zasady  zdrowego  stylu  życia  oraz  zasady  racjonalnego odżywiania.