Uczniowie klas VII wzięli udział w konferencji naukowej o tematyce patriotycznej. Celem konferencji było szerzenie wiedzy na temat lokalnych kontekstów odzyskania przez Polskę wolności. Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach. Prelekcje wygłosili dr hab. Piotr Niwiński, prof. UG oraz dr Mirosław Kuczkowski.Uczniowie klas VII wzięli udział w konferencji naukowej o tematyce patriotycznej. Celem konferencji było szerzenie wiedzy na temat lokalnych kontekstów odzyskania przez Polskę wolności. Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach. Prelekcje wygłosili dr hab. Piotr Niwiński, prof. UG oraz dr Mirosław Kuczkowski.
Kaszubskie śpiewy dla Niepodległej - 08.11.2018r.
Kolejny raz w naszej szkole odbyły się Kaszubskie śpiewy. W tym roku miały one charakter przeglądu, a komisja w składzie:
Danuta Pioch - przewodnicząca
Irena Kulwikowska - członek
Maria Neubauer - członek
wyłoniła w każdej kategorii jednego lub dwóch mistrzów.Kategoria I - Przedszkola i klasy „O”:
1. Antoni Złoch - SP Tuchlino
2. Agata Miotk – Przedszkole w Mojuszu
Kategoria II - klasy I-III
1.Agnieszka Roszkowska – SP w Tuchlinie
Kategoria III - klasy IV-VI
1.Marta Korda – SP w Tuchlinie
2. Amelia Lejk – SP w Jelonku
Kategoria III - klasy VII-VIII
1. Patrycja Niklas – SP Tuchlinie
2. Karolina Miotk – SP w Mojuszu
Akademia z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - 08.11.2018r.
11.11 Polska obchodzić będzie 100-lecie odzyskania niepodległości. Z tej okazji już dziś w naszej szkole odbyła się z tej okazji uroczysta akademia, którą przygotował nauczyciel historii pan Robert Zieliński wraz z klasą VI.
„I’m proud to be Polish”-100 kartek na 100-lecie odzyskania niepodległości.
W tym roku obchodzimy bardzo ważną uroczystość –jest to 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Szkoła Podstawowa w Jelonku włączyła się w ogólnopolską akcję „I’m proud to be Polish”-100 kartek n 100-lecie odzyskania niepodległości. Wszyscy uczniowie przygotowali po kilka kartek , których tematyka była ściśle związana z tym świętem. Wysłaliśmy je do różnych szkół w Polsce i sami także otrzymaliśmy sto cudownych kartek. A.P
„Kaszubskie Madonny”
Weronika Klasa i Krystian Kotłowski laureatami konkursu
„Kaszubskie Madonny”
5 listopada w Szkole Podstawowej w Starej Hucie odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia XIV Konkursu Plastycznego "Kaszubskie Madonny". Jego przedmiotem było wykonanie Kaszubskiej Madonny w Roku 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski, w technice malarskiej, w formacie A 4. Na konkurs wpłynęło 121 prac z 20 szkół, komisja nagrodziła równorzędnie 42 z nich. Wynikiem obrad jury uczniowie klasy V - Weronika Klasa oraz Krystian Kotłowski zostali laureatami konkursu "Kaszubskie Madonny". Podczas uroczystej gali zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.
Laureatom serdecznie gratuluję i życzę kolejnych sukcesów.
Joanna Sychta
Wycieczka do Gdańska
Dnia 31 października 2018 uczniowie klas III-VII wraz opiekunami wybrali się na całodniową wycieczkę do Gdańska. Pierwszym przystankiem było Multikino, gdzie wspólnie obejrzeliśmy film. Następnie udaliśmy się do Parku Trampolin Jumpcity. Tam, w wielkiej radości i uciesze mogliśmy rozładować naszą energię, skacząc na trampolinach i w ogromnych basenach z piłkami, oraz wspinając się po skałkach.
Pełen wrażeń seans filmowy oraz emocjonująca lekcja skakania na trampolinach, dostarczyły naszym uczniom niesamowitych emocji.A.P
Spotkanie z policjantem - 26.10.2018r.
Uczniowie klasy I oraz II i III spotkali się dziś z policjantami z Komisariatu Policji w Sierakowicach. Panowie policjanci przerowadzili z uczniami prelekcje na temat bezpieczeństwa w domu , w szkole na drodze oraz szczególną uwagę zwrócili na kontakty z nieznajomymi.
Ślubowaie klasy I - 24.10.2018r.
Dziesięcioro uczniów naszej szkoły złożyło dziś uroczyste ślubowanie i zostało pasowanych na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły. Pierwszoklasiści pięknie recytawali wiersze i śpiewali piosenki oraz wykazali się umiejętnościami z zakresu edukacji polonistycznej i matematycznej. Po pasowaniu ks. proboszcz Marek Wera udzielił wszystkim uczniom błogosłwieństwa i życzył samych sukcesów w nauce. Na zakończenie uroczystości piewszoklaści otrzymali mnóstwo prezentów m.in. od: pani Dyrektor, Przewodniczącej Rady Rodziców p. Marzeny Klasy, SU, uczniów klas II i III oraz rodziców. Po oficjalnej części uroczystości był czas na wspólne zdjęcie i na poczęstunek.
Zajęcia w LGR w Chmielnie 22.10.2018r.
- Uczniowie uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego spędzili dzisiejsze popołudnie w siedzibie Centrum Promocji i Edukacji Lokalnej Grupy Rybackiej w Chmielnie. Dzieci z klas: II, IV oraz V wzięły udział w zajęciach popularyzujących kaszubszczyznę. Były to warsztaty tradycyjnego kaszubskiego malowania na szkle, a także, dzięki różnorodnym eksponatom i stałej wystawie interaktywnej, zapoznanie z zawodem rybaka i tradycją rybołówstwa na Kaszubach. Nasi uczniowie obejrzeli ponadto film edukacyjny uświadamiający negatywny wpływ ścieków i odpadów na jakość wód, podwodnej flory i fauny oraz na życie człowieka.Serdecznie dziękujemy pani Marcie Sominka za przeprowadzenie ciekawych warsztatów. To były odkrywcze, twórcze i bardzo interesujące zajęcia. J.S.
Dzień Białej Laski - 22.10.2018r.
Nasza szkoła wzięła udział w kampanii na rzecz osób niewidomych i niedowidzących. 15 października obchodzilismy Dzień Białej Laski, to święto osób niewidomych. Chcą one w tym dniu przypomnieć, że mimo niepełnosprawności potrafią samodzielnie żyć I funkcjonować. W ramach programu zostały przeprowadzone przez panią Anetę Pobłocką prelekcje dla wszystkich uczniów. Dotyczyły one problemów ludzi niewidomych. Dzieci i młodzież starali się za pomocą zmysłów (dotyk,węch, słuch) poznać różne przedmioty,mieli także okazję zapoznać się z alfabetem Braille i rozszyfrować różne napisy. Uczyli się także, w jaki sposób można pomóc takim osobom. Każda klasa przygotowała plakaty, nawołujące do tolerancji i empatii wobec takich osób. Ponadto wychowawcy przeprowadzili w swojej klasie cykl lekcji na tematy związane z ludzi niewidomym i I niedowidzacymi. A.CH
XVIII Dzień Papieski - Biegi wokół Ołtarza Papieskiego - 14.10.2018r.
- Już po raz osiemnasty odbyły się "Biegi wokół Ołtarza Papieskiego" w Sierakowicach. W tym roku biegi cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem. W jedenej z kategorii było nawet 53 dzieci. Jak zawsze nie zabrakło na nim naszych uczniów, którzy uczcili pamięć o papieżu Janie Pawle II, ale też spędzili aktywnie niedzielne popołudnie razem ze swoimi rodzicami. Dziewczynki do lat 10 reprezentowały: Ala z kl. IV oraz Weronika z kl. V., która zajęła IV miejsce i Ola Mielewczyk, która zajęłą VI miejsce.Gratulacje dla wszystkich!
Akcja pomocy poszkodowanym dzikim zwierzętom
Nasza szkoła włączyła się wakcję pomocy poszkodowanym dzikim zwierzętom. Zebrane rzeczy przekazywane będą do Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja. Organizacja niesie pomoc dzikim ptakom i drobnym ssakom, które znalezione przez człowieka znajdują się w stanie uniemożliwiającym im bezpieczne życie na wolności. Pomaga zwierzętom chorym, rannym, osieroconym, które wymagają tymczasowej opieki lub leczenia i rehabilitacji.
Chcesz pomóc w ratowaniu dzikich zwierząt?Oto lista rzeczy stale potrzebnych w Ostoi:
•Gazety „szare” typu dziennik, kolorowe twarde czasopisma się nie nadają.•Ręczniki papierowe.Stare poszewki na pościel, ręczniki, prześcieradła
Lista rzeczy stale potrzebnych w Ostoi:
•Plastry w rolkach (papierowe i materiałowe wszystkie rozmiary).
•Bandaże, strzykawki.•Rękawiczki nitrylowe lub lateksowe.•Karma dla małych kociąt mokra i sucha.Płatki owsiane, kasze, zboża
Warto pomagać
Będziesz czuł satysfakcję z pomocy
i zdobędziesz punkty dodatnie dla siebie.
Pytania proszę kierować do pani Joanny Sychty
lub pani Iwony Andraszewicz
Zbiórka wymienionych rzeczy w naszej szkole odbędzie się od 22 -31 października 2018r.
W tych dniach przed lekcjami będziesz mógł zostawić swoje dary dla dzikich zwierząt u
pani Joanny Sychty.
Podziękowanie 15.10.2018r.
Dyrektor wraz z pracownikami dziękuje Radzie Rodziców za przygotowanie słodkiego poczęstunku z okazji Dnia Nauczyciela.
15 października obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie przygotowali uroczystą akademię. Każda klasa zaprezentowała swój program artystyczny, były śpiewy, tańce, anegdoty, wiersze i skecze. Na koniec przedstawiciele SU wręczyli wszystkim pracownikom szkoły słodkie upominki. A.Ch.
XVII Kaszubskie Dyktando - 13.10.2018r.
Kinga Paracka z klasy VII oraz Amelia Lejk z klasy V reprezentowały naszą szkołę podczas XVII Kaszubskiego Dyktanda, które odbyło się w sobotę 13 października w Kolbudach. W tegorocznej edycji, swoją wiedzę z zakresu pisowni w języku kaszubskim, sprawdziło ponad 200 uczestników. Było to niezwykłe, całodniowe wydarzenie promujące kaszubszczyznę, któremu towarzyszyły występy regionalnych artystów, warsztaty i rękodzieło kaszubskich twórców. Ponadto organizatorzy imprezy przygotowali wycieczki do ciekawych okolicznych miejsc i obiektów. Nasze uczennice wraz z opiekunem wzięły udział w wyjeździe do Elektowni Wodnej w Bielkowie. J.S.
Dzień Edukacji Narodowej
List Rzecznika Praw Dziecka z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Szanowni Państwo,
pracownicy oświaty nie tylko przekazują wiedzę i kształtują kompetencje społeczne, często stają się również powiernikami młodych ludzi – ich przyjaciółmi i nierzadko jedynymi dorosłymi osobami, którym dzieci ufają i na które mogą liczyć. Niekiedy muszą zmierzyć się z problemami, których nie chcieli lub potrafili rozwiązać rodzice. Najmłodsi potrzebują mądrych przewodników po świecie i zasadach nim rządzących, dlatego tak ważny jest czas poświęcony dziecku, wsłuchanie się z uwagą w jego głos i odpowiadanie na jego potrzeby. Każde dziecko jest inne i potrzebuje zindywidualizowanego podejścia, dostosowanego do jego możliwości, umiejętności i potrzeb. Jedynie takie działanie zapewni najmłodszym pełny i harmonijny rozwój.
Szczególnie dzisiaj – w obliczu reformy edukacji – uczniowie potrzebują wyjątkowego wsparcia i zrozumienia. Wierzę, że nie zabraknie Państwu siły i determinacji, aby pomóc dzieciom przetrwać ten trudny dla nich okres. To od nas dorosłych zależy jak je przygotujemy do dorosłego życia i czy wyposażymy we wszystkie potrzebne umiejętności.
W tym ważnym i uroczystym dniu, pośród podziękowań i życzeń, proszę również o refleksję nad kondycją polskiej szkoły i jakością oferowanego uczniom wsparcia edukacyjnego i wychowawczego. Proszę pamiętać, że każdy z Państwa w swoim najbliższym otoczeniu, korzystając z własnej wiedzy i doświadczenia, może niejednokrotnie zrobić więcej dla dziecka niż wynika to z ustalonych prawem powinności.
Z całego serca dziękuję Państwu za zaangażowanie, cierpliwość i codzienny trud, jaki wkładacie w proces kształtowania młodych ludzi oraz rozbudzanie w nich ciekawości świata. Życzę satysfakcjonującej pracy z dziećmi i młodzieżą, siły oraz wielu powodów do radości z podejmowanych działań.
Z wyrazami szacunku,
Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka
Dział Komunikacji Społecznej
Biuro Rzecznika Praw Dziecka
ul. Przemysłowa 30/32
00-450 Warszawa
Warsztaty kaszubskie kl. VII i VIII - 09.10.2018r.
9 października b.r., uczniowie klas: VII i VIII , w ramach zajęć języka kaszubskiego, pojechali do Kamienickiego Młyna do Gospodarstwa Agroturystycznego "Pod Lipą". Dzięki uprzejmości gospodarzy, Państwa Sabiny i Andrzeja Krefta, młodzież zwiedziła piękną część Kaszub oraz poznała związaną z nim legendę o Zamkowej Górze. Wiele radości dostarczyło uczniom wykonanie pracy plastyczno -technicznej - "Kaszubskiego świecznika" na drewnie. Naszą wyprawę zakończyliśmy wspólnym biesiadowaniem przy ognisku, spożywaniem smażonych kiełbasek i ziemniaków.
Dzięki tej lekcji, młodzież z naszej szkoły, miała możliwość praktycznego zdobywania wiadomości z zakresu tradycji, rękodzieła oraz geografii i historii Kaszub.
Warsztaty z języka kaszubskiego - 02.10.2018r.
Uczniowie z klas: II, III oraz VI uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego, spędzili wtorkowe popołudnie, w urokliwym gospodarstwie agroturystycznym "Pod lipą", usytuowanym w Kamienicy Młyn. Gospodarze Siedliska, Państwo Sabina i Andrzej Krefta, przygotowali dla dzieci wiele atrakcji w ramach jesiennego Święta Pieczonego Ziemniaka. Swoją wizytę rozpoczęliśmy od skosztowania pysznej zupy ziemniaczanej, którą specjalnie dla nas ugotowała pani gospodyni. Następnie zwiedziliśmy, bogatą w florę i faunę, ścieżkę edukacyjną, obejrzeliśmy stare maszyny rolnicze oraz sprzęty gospodarstwa domowego. Później udaliśmy się na zajęcia praktyczne, podczas których nie tylko wyłonieni zostali książę i księżniczka zajęć, ale też każdy uczeń miał możliwość zaprezentowania własnych talentów i kreatywności w czasie wykonywania "Ziemniaczanego stworka". Kolejnym punktem spotkania były gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz wspólny posiłek przy ognisku składający się ze smażonych ziemniaków i grillowanych kiełbasek. Na zakończenie mięliśmy okazję spotkać interesującą i tajemniczą postać - kaszubskiego "Srela".
To był miły i niezwykły czas, który na długo pozostanie w naszej pamięci. J.S.
Wybory do SU - 01.10.2018r.
01.10.2018 r.odbyły się w naszej szkole demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego. Swoich przedstawiciel wybierali uczniowie klas IV-VIII. W wyniku głosowania przewodniczącą SU została Zuzanna Reiter,zastępcą Jakub Damps,a sekretarzem Oliwia Koszałka. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy wiele zapału i nowych pomysłów!
Wycieczka do kina - 26.09.2018r.
26.09.2018r. uczniowie klas VII i VIII wraz z wychowawcami wybrali się do Słupska do kina na film pod tytułem "Dywizjon 303". Wywarł on na wszystkich niesamowite wrażenie. Ekranizacja przedstawia męstwo i bohaterstwo polskich pilotów z czasów II wojny światowej. Ukazuje także absurd wojny. A.Ch.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie