W piątek 24 maja wspomnieliśmy Naszego Papieża z okazji Jego rocznicy urodzin. Zebraliśmy się na sali, gdzie został zaprojektowany film animowany pt. „Jan Paweł II – historia Papieża Polaka”. Następnie przedstawiciele poszczególnych klas przystąpili do quizu wiedzy o Janie Pawle II na podstawie filmu. Nad całością czuwała komisja i prowadząca M. Breza. Uczniowie odpowiadali na wylosowane pytania w kategorii klas I – III i IV – VI. Pierwsze miejsca w obu kategoriach uzyskały kl. III i VI, natomiast drugie miejsca pozostałe klasy. Wszystkie klasy otrzymały dyplomy i cukierki. Na zakończenie tradycyjnie, dla Naszego Papieża, wszyscy zaśpiewaliśmy „Barkę”. M.B.
WELCOME TO LONDON
23 maja bieżącego roku w naszej szkole odbyła się nietypowa lekcja języka angielskiego poświęcona kulturze brytyjskiej. Uczniowie klas III, IV i V, pod kierunkiem p. Anety Pobłockiej, przygotowali krótkie przedstawienie, w trakcie którego można było poznać regiony wchodzące w skład Wielkiej Brytanii, charakterystyczne zabytki, jak i posłuchać hymnu narodowego czy też słynnego fragmentu dzieła Szekspira 'To be or not to be'.
Na scenie pojawiła się również królowa Elżbieta II. Co więcej uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda bieg naleśnikowy - jedna z tradycji organizowanych w Wielkiej Brytanii tuż przed Popielcem.
Każda klasa wzięła także udział w konkursie na najlepszą piosenkę angielską.
Na koniec zostały ogłoszone wyniki konkursu :The Master of Spelling"
I miejsce- Damian Klasa kl.VI
II miejsce- Maciej Jasnoch kl.IV
III miejsce-Celina Klasa kl IV A.P.
OBUT 2013
W szkołach podstawowych w całej Polsce trzecioklasiści pisali dziś testy w ramach OBUT 2013 (Ogólnopolskiego Badania Umiejętności Trzecioklasistów). Test ten pisało także 11 uczniów naszej szkoły. Nad prawidłowym przebiegiem testu czuwały: p. dyrektor Ewa Kaczyńska i wychowawczyni klasy III p. Bernadeta Czaplewska.
Trzecioklasiści musieli się zmierzyć z testami z umiejętności językowych oraz matematycznych. Na sprawdzianie z polskiego na poziomie 1 pojawił się tekst dotyczący zaćmienia słońca oraz eksperymentu z tym związanego. Uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące m.in. Układu Słonecznego. Drugi tekst dotyczył przyjęcia w zamku, do którego przygotowano pytania zamknięte oraz otwarte. Na teście, który bada umiejętności trzecioklasistów z zakresu matematyki, uczniowie oprócz prostych zadań na dodawanie i odejmowanie, mnożenie i dzielenie, odpowiadali także na pytania dotyczące obwodu figur geometrycznych oraz pokonywania odległości oraz czasu.
B.Cz.
IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I GIMNAZJUM
W dniach 08 – 10. 05. 2013 r. odbyły się XIV Gminne Igrzyska Młodzieży Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w Sierakowicach, uczestniczyło w nich 16 uczniów z naszej szkoły. Uczniowie wzięli udział w 9 dyscyplinach sportowych – bieg na 100m i 400m dziew. i chł., sztafeta 4x100m i 4x400m dziew., pchnięcie kulą, rzut piłeczką dziew. i chł., skok w dal dziew. i chł., dwa ognie dziew. i chł. oraz piłka nożna.
Nasi reprezentanci zdobyli następujące lokaty:
- II miejsce – dwa ognie chł. SP,
- II miejsce – rzut piłeczką dziew. SP (Magdalena Brzezińska),
- III miejsce – dwa ognie dziewczęta SP,
- III miejsce – rzut piłeczką chł. SP ( Damian Klasa),
IV miejsce – skok w dal chł. SP (Damian Klasa) i sztafeta 4x100m dziew. SP, V miejsce – pchnięcie kulą chł. SP i bieg na 100m (Damian Klasa), VI miejsce – rzut piłeczką chł. SP (Daniel Drywa) i skok w dal dziew. SP (Aleksandra Jóskowska).
Za zdobywane miejsca (od I do VI), uczniowie uzyskują punkty dla szkoły (od 6 do 1). Nasi uczniowie łącznie uzyskali 33 punkty, co w klasyfikacji ogólnej dało nam IV miejsce. Gratulujemy wszystkim naszym uczestnikom igrzysk! M.B.
WITAJ MAJOWA JUTRZENKO
"WITAJ MAJOWA JUTRZENKO" pod takim hasłem obchodziliśmy w tym roku 222 rocznicę uchwalenia KONSTYTUCJI 3 MAJA. Na wstępie wszyscy zgromadzeni odśpiewali HYMN NARODOWY. Następnie uczniowie klasy V i VI z panią Bożeną Lejk - nauczycielką historii, przedstawili ciekawą i pouczającą inscenizację jak współczesna młodzież patrzy na to wielkie wydarzenie w historii Polski.
DZIEŃ ZIEMI I DZIEŃ RECYKLINGU
Tegoroczne obchody Dnia Ziemi połączono z ogłoszonym 25 kwietnia Dniem Recyklingu. Już od poniedziałku uczniowie wraz z wychowawcami sprzątali najbliższe okolice szkoły, a zebrane śmieci segregowali. W czwartek o godz. 11.00 wszyscy zebrali się na sali gimnastycznej. Na wstępie głos zabrała p. Halina Majkowska - nauczycielka przyrody, która przywitała wszystkich zebranych i wspólnie z uczniami wyjaśniła cel spotkania. Następnie uczniowie /klas I-III/ prezentowali przygotowane wcześniej plakaty na temat "CHROŃMY ZWIERZETA I ROŚLINY" oraz ułożone przez siebie wiersze i piosenki na temat ochrony środowiska. Rozwiązywali również rebusy i zagadki ekologiczne, wzięli udział w quizie wiedzy oraz w konkursie segregacji śmieci.
Teatrzyk "JAŚ I MAŁGOSIA"
Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obejrzeć dziś inscenizację teatralna bajki "Jaś i Małgosia". Przedstawienie bardzo podobało się szczególnie młodszym uczniom, którzy z zapartym tchem sledzili akcję bajki. Po przedstawieniu chętni uczniowie wzięli udział w sesji zdjęciowej w wykonaniu profesjonalnych fotografów.
Nasza szkoła wzięła udział w XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży, pod hasłem: „Twoja wiedza i czujka czadu w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu!”. Prace wykonali: Dawid Mański, Klaudia Wenta, Michalina Drywa, Kamila Sikora i Szymon Mielewczyk. Wszyscy zostali nagrodzeni. Gratulujemy!
B.Cz.
BRD - 11 kwietnia 2013r
W dniu 11 kwietnia 2013 r. w Szkole Podstawowej w Sierakowicach odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Zawodnicy musieli się wykazać znajomością przepisów ruchu drogowego, rozwiązując pisemny test przygotowany przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach z Wydziału Ruchu Drogowego. Następnie sprawdzili swoją wiedzę pokonując rowerem miasteczko ruchu drogowego pod bacznym okiem Policjantów. Kolejna konkurencja to jazda rowerem po torze przeszkód. Rywalizację zakończyła konkurencja polegająca na udzieleniu pierwszej pomocy.
W Turnieju wzięły udział drużyny z 10 szkół z naszej gminy. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Damian Klasa, Daniel Drywa, Kamil Smętoch. W ogólnej punktacji zajęliśmy 5 miejsce( 1 miejsce w konkurencji miasteczka ruchu drogowego). Gratulacje dla uczestników.
B.Cz.
Pola Nadziei - Kartuskie Hospicjum Domowe Caritas
Szanowna Pani/Szanowny Panie
Kartuskie Hospicjum Domowe Caritas powstało w 2010r., a od stycznia 2011r. funkcjonuje jako integralna część Kartuskiego Centrum Caritas działającego przy parafii św. Wojciecha w Kartuzach.
Powołaliśmy go do życia z potrzeby serca. Wiemy, że zarówno osoby, które zachorowały na raka, jak i ci, którzy są z nimi blisko związani, doświadczają cierpienia oraz wielu trudnych do zniesienia myśli i uczuć w związku z chorobą. Diagnoza raka wywołuje w nas, jak i u wielu znajomych oraz przyjaciół, lęk który sprawia, że unikają tematu lub stają się nadmiernie współczujący i troskliwi. Pragniemy stworzyć możliwość otrzymania pomocy medycznej i psychologicznej oraz wsparcia wszystkim ,którzy jej potrzebują i są gotowi ją przyjąć.
Naszą intencją jest poprawa jakości życia osób chorych i ich bliskich. Wielu z nich jest przekonanych, że rak to wyrok. Chcemy rozwijać świadomość, że rak jest chorobą, z którą można żyć i z której można zdrowieć. Droga do zdrowia dla każdego jest inna, a my towarzyszymy chorym w jej poszukiwaniu. Wspieramy ich w budowaniu nadziei na powrót do zdrowia oraz odnajdywaniu radości i sensu życia. Nowotwór może nieść ze sobą ważne życiowe przesłanie, może być szansą na dokonanie istotnych zmian w swoim życiu, szansą na wewnętrzną przemianę. Wspomagamy naszych pacjentów w otwarciu się na bogactwo potencjału tkwiącego w tym doświadczeniu.
Realizujemy naszą intencję w ramach Centrum Caritas, a do Państwa zwracamy się z prośbą o rozpropagowanie idei opieki hospicyjnej jako takiej wśród dzieci, młodzieży i rodziców (poprzez pogadanki, kluby wolontariatu, udział w konkursach tematycznych itp.) oraz uwrażliwienie młodych ludzi na cierpienie i potrzeby drugiego człowieka.Prosimy i dziękujemy…
Koordynator Wolontariatu
Personel Medyczny i Wolontariusze Kartuskiego Hospicjum Domowego
V Powiatowy Konkurs Piosenki Kaszubskiej ,,Kaszëbsczé spiéwë ù nas”2013 Kamienica Szlachecka
Dziś w Zespole Wychowania i Kształcenia w Kamienicy Szlacheckiej odbyły się eliminacje powiatowe konkursu "KASZËBSCZÉ SPIÉWË". Już po raz V do Kamienicy Szlacheckiej zjechali się pasjonaci i miłośnicy pieśni kaszubskiej, by pokazać swoje umiejętności wokalne. Konkurs wpisał się na dobre w tradycję tej szkoły. W ten sposób pragną uczcić pamięć swego patrona ,,pieśniarza z Kaszub’’ ks. Antoniego Peplińskiego. Jest to święto szkoły, swoista uczta dla tych, którzy uwielbiają śpiewać.
Ideą konkursu jest rozpowszechnianie pieśni kaszubskiej i chyba się to organizatorom w pełni udało, gdyż w przesłuchaniach wzięło udział 16 solistów i 13 zespołów z całego powiatu. W sumie 116 wykonawców.
W tym roku patronat nad konkursem przejęło; Starostwo Powiatowe w Kartuzach, Urząd Gminy w Stężycy oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Stężycy.
Konkurs oceniało profesjonalne jury w składzie:
Józef Stachnik- muzyk z Gdańska
Danuta Pioch - regionalistka, wice prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego w Gdańsku
Janina Czerwińska - regionalistkaCzłonkowie komisji oceniającej zgodnie podkreślali wysoki poziom wykonawców konkursu i ich walory artystyczne , a przede wszystkim wskazywali na bardzo urozmaicony repertuar, od klasyków pieśni kaszubskiej po współczesnych twórców; Jerzego Stachurskiego, Tomasza Fopke czy Eugeniusza Pryczkowskiego.
Przegląd pokazał, że talentów i perełek wśród kaszubskiej młodzieży nie brakuje, trzeba je tylko umiejętnie wyławiać. Świadczą o tym wyniki konkursu. Jury kilkakrotnie przyznało równorzędne miejsca w poszczególnych kategoriach.
Naszą szkołę reprezentowała Klaudia Wenta z klasy III - solistka oraz zespół w składzie: Agnieszka Brzezińska, Celina Klasa, Jakub Rulis z kl. IV i Agata Konkol, Karolina Syldatk, Lidia Klasa z kl.VI. Solistka oraz zespół wywalczyli w swych kategoriach - II miejsca. Gratulujemy!
Sprawdzian kompetencji klasy VI - 4 kwietnia 2013r.
Sprawdzian rozpoczął się o godz. 9:00 i trwał 60 minut. Za udzielenie poprawnych odpowiedzi na pytania w teście uczeń może uzyskać maksymalnie 40 punktów.
Do pisemnego sprawdzianu przystąpiło ponad 360 tys. szóstoklasistów z ponad 13 tys. szkół podstawowych w całej Polsce, w tym również 11 uczniów naszej szkoły. Uczestnictwo w nim jest jednym z warunków ukończenia II etapu edukacji. Uczniowie naszej szkoły pisali test w dwóch salach. Nad prawidłowym przebiegiem sprawdzianu czuwała p. Dyrektor i dwie komisje:
I) p. Emilia Płotka przewodnicząca,
p. Elżbieta Drywa
p. Urszula Jarmuż ze Szkoły Podstawowej w Sierakowicach.
II)p. Bernadeta Czaplewska przewodnicząca
p. Halina Czaja
p. Dominika Kuczkowska z Zespołu Szkół w Gowidlinie.
Teraz czekamy na wyniki, które będą znane w czerwcu.
Konkurs Recytatorski "Rodnô mòwa" - etap szkolny - 26 marca 2013r.
Dziś odbyły się eliminacje szkolne do KONKURSU RECYTATORSKIEGO "RODNÔ MÒWA". Wzięło w nim udział 12uczniów z klas I-III oraz 18 z klas IV-VI. Uczestników oceniała komisja w składzie: Emilia Płotka, Halina Majkowska i Elżbieta Drywa. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników, jury po trudnych i burzliwych obradach zdecydowało, że naszą szkołę w etapie gminnym reprezentować będą:
- w kategorii klas I-III: Bartek Klasa z kl. II i Natalia Sikora z kl. I.
- w kategorii klas IV-VI: Magdalena Brzezińska z kl.V i Agnieszka Brzezińska z kl.IV.
Życzymy powodzenia.
XI Pomorski Festiwal Piosenki Kaszubskiej - 22 marca 2013r.
22 marca 2013r. odbył się w naszej szkole /juz po raz trzeci/ gminny etap Pomorskiego Festiwalu Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbsczé Spiéwë” pod patronatem Wójta Gminy Sierakowice -Tadeusza Kobieli. Celem konkursu jest popularyzacja pieśni kaszubskich wśród dzieci i młodzieży, wymiana doświadczeń artystycznych oraz integracja środowiska regionalnego. Wśród zaproszonych gości byli: dyrektor ZEAS-u Jacek Mazur, dyrektor GOK-u Irena Kulwikowska, przedstawiciele Zrzeczenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz przewodnicząca Rady Rodziców-Ewa Rulis.
W konkursie wzięło udział 38 uczestników (9 wokalistów i 6 zespołów). Młodzi artyści zaprezentowali swoje umiejętności wokalne w grupach wiekowych: przedszkola, klasy I-III i klasy IV-VI.
Jury w składzie: Teresa i Henryk Klasa oraz Danuta Pioch przyznało następujące miejsca:
Przedszkola:
W kategorii solistów:
I msc. - Wiktoria Walkusz z Samorządowego Przedszkola w Sierakowicach
Kategoria klas I-III
Soliści:
I msc.- Klaudia Wenta ze Szkoły Podstawowej w Jelonku
II msc.- Aleksandra Grzenkowicz ze Szkoły Podstawowej w Sierakowicach
III msc.- Zuzanna Reclaf ze Szkoły Podstawowej w Puzdrowie
Zespoły:
I msc.- Zespół ze Szkoły Podstawowej w Lisich Jamach
II msc.- Zespół ze Szkoły Podstawowej w Sierakowicach
III msc.- Zespół ze Szkoły Podstawowej w Puzdrowie
Kategoria klas IV-VI
Soliści:
I msc.- Kinga Szulta ze Szkoły Podstawowej w Sierakowicach
II msc.- Paulina Górlikowska ze Szkoły Podstawowej w Lisich Jamach
III msc.- Magdalena Lempkowska ze Szkoły Podstawowej w Jelonku
Zespoły:
I msc. – Zespół ze Szkoły Podstawowej w Jelonku
II msc.- Zespół ze Szkoły Podstawowej w Sierakowicach
Wykonawcy, którzy zajęli I i II miejsce, będą reprezentować naszą gminę w eliminacjach powiatowych Pomorskiego Festiwalu Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbsczé Spiéwë”. Odbędzie się on 11.04.2013 r. w Kamienicy Szlacheckiej.
Kangur Matematyczny - 21 marca 2013r.
Dnia 21 marca 2013 roku odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny", którego organizatorem jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych. Jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, od klasy drugiej szkoły podstawowej do klas maturalnych w liceach i technikach. Rozgrywany jest sześciu kategoriach. Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut.
Nasza szkoła wzięła udział w kategorii Maluch. Test konkursowy w kategorii "Maluch" zawiera 24 zadania o różnym stopniu trudności. Wspólna jest dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów.
Każdy uczestnik Konkursu otrzymał w prezencie kangurową piętnastkę!
Do konkursu przystąpiło 5 uczniów z klasy trzeciej: Dawid Mański, Kornelia Lis, Szymon Mielewczyk, Klaudia Wenta, Michał Wroński.
B.Cz.
Mistrz Ortograficznej Korridy 2013 - etap gminny - 20 marca 2013r.
- Dnia 20 marca 2013 roku w Szkole Podstawowej im. Floriana Ceynowy w Sierakowicach odbył się gminny etap konkursu ortograficznego "Mistrz Ortograficznej Korridy 2013". W konkursie wzięło udział 22 uczniów z 10 szkół naszej gminy. Naszą szkołę reprezentowali Kornelia Lis i Michał Wroński.Wyróżnienie otrzymała Kornelia. Gratulacje!
B.Cz.
Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z OPERONEM
Uczniowie trzecich klas szkół podstawowych pisali dziś Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z OPERONEM i Grupą Wydawniczą Polskapresse.
Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z OPERONEM był organizowany już po raz szósty. W tym roku spotkał się z jeszcze większym zainteresowaniem dyrektorów – uczestniczyło w nim7158 szkół z całej Polski! Sprawdzian nie tylko podsumowuje trzyletni etap nauki dzieci, ale dzięki temu, że oswaja uczniów z formułą egzaminów, będzie pomocny uczniom w dalszej edukacji.
Również 10 uczniów naszej szkoły zmierzyło się z tym zadaniem. Wyniki będą znane po 5 kwietnia 2013 roku.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie