Szanowni Rodzice!
Trening zastępowania agresji TZA jest programem stosowanym w pracy z dziećmi i młodzieżą i pomaga jego odbiorcom nauczyć się akceptowalnych sposobów wyrażania trudnych emocji. Podczas zajęć, dzieci i młodzież uczą się zamieniać zachowania agresywne na prospołeczne, pewne siebie i bezpieczne. Agresja to czasami jedyny sposób, jaki dzieci znają w celu poradzenia sobie z trudnościami i emocjami. Podczas spotkań uczestnicy poznają alternatywne sposoby radzenia sobie w sytuacjach trudnych, uczą się rozpoznawać i nazywać swoje emocje.To także okazja do uczenia się wnioskowania moralnego – co jest złe,dlaczego, jakie niesie konsekwencje. Treningi mają formę spotkań grupowych, uczestnicy rozmawiają, rozwiązują i otrzymują zadania, podczas których przyglądają się sytuacjom codziennym i swoim sposobom reagowania. Pracują na swoich doświadczeniach oraz uczą się nowych, konstruktywnych zachowań, które mają praktykować w codziennym życiu.
Terapia TZA jest więc nie tylko narzędziem do kontroli zachowań, lecz także kompleksowym podejściem mającym na celu kształtowanie umiejętności społecznych, rozwiązywania problemów oraz samokontroli.
Trening zastępowania agresji zapobiega przemocy oraz uczy różnych umiejętności społecznych, które pomagają rozwiązywać problemy dnia codziennego bez używania agresji. TZA uczy zachowań asertywnych, pożądanych społecznie postaw, a w konsekwencji lepszego funkcjonowania w relacjach z innymi.
Wśród dzieci i młodzieży poddanej treningowi poprawia się: jakość relacji rówieśniczych, funkcjonowanie
w relacjach z innymi.
Wśród dzieci i młodzieży poddanej treningowi poprawia się: jakość relacji rówieśniczych, funkcjonowanie
w szkole i domu, uczestnicy lepiej radzą sobie z własnymi emocjami, rzadziej wchodzą w konflikty. Badania dowodzą, że prawidłowy rozwój kompetencji społecznych w dzieciństwie zwiększa możliwości poznawcze. Dzięki temu dziecko ma lepsze wyniki w nauce, a w przyszłości lepiej radzi sobie w życiu zawodowym.