W Dniu Kobiet składamy serdeczne życzenia wszystkim Kobietom, małym i dużym, by nie tylko w tym dniu, ale zawsze, były radosne i uśmiechnięte.
Dzień Kobiet
Z rodziną po kaszubsku na każdy temat - 20.02.2021r.
„Z rodziną po kaszubsku na każdy temat”- konkurs kaszubski
Laura Mielewczyk z klasy II oraz Filip Myszkowski z klasy VI zostali laureatami gminnego konkursu zorganizowanego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział Sierakowice, pt. ”Z rodziną po kaszubsku na każdy temat”. Przedmiotem konkursu było nagranie filmu prezentującego obrzędy, zwyczaje lub scenki z życia codziennego, w których występuje międzypokoleniowa rozmowa w języku kaszubskim.
Serdecznie gratuluję i zachęcam do aktywnego uczestnictwa w kolejnych konkursach. J.S.
Walentynki - 15 lutego 2021r.
14 lutego obchodzone są Walentynki. W naszej szkole uczniowie klas I-III składali swoje Walentynki do przygotowanej skrzynki. Dziś uczennice klasy III rozdały je uczniom poszczególnych klas.
16
Zabawa karnawałowa 11 lutego 2021r.
Uczniowie klasy 0 - w zerówce i klas I-III na sali gimnastycznej, bawili się dziś na balu karnawałowym. Wszyscy przygotowali piękne i ciekawe stroje karnawałowe. Dziewczynki z Samorządu Klasowego klasy III przygotowały mnóstwo wspaniałych zabaw, w których każdy uczestnik mógł wziąć udział.
74
Orografia na wesoło! - 10.02.2021r.
Uczniowie klasy II i III na zajęciach kółka ortograficznego utrwalają znajomość zasad poprawnej pisowni. Nauka poprzez zabawę to znakomita metoda na zapamiętanie i utrwalenie poznanych treści.
1
9 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu
Owce w sieci - odc.1 - Bez kożuszka - YouTube
dla klas I-III
dla klas IV-VIII (11) Facebook
Warto obejrzeć, aby bezpiecznie serwować po Internecie.
Konsultacje dla klasy VIII - procedury i harmonogram.
Drodzy rodzice uczniów klasy ósmej! Poniżej znajdują się linki do pobrania informacji na temat procedur konsultacji dla klasy VIII wraz z harmonogramem. Proszę o zapoznanie się.
Podsumowanie projektu "Przygody kropelki" w kl. 3 - 05.02.2021r.
Dziś podsumowaliśmy nasz kolejny projekt edukacyjny. Tym razem był to projekt matematyczno-przyrodniczy pt. „Przygody kropelki”. W ramach projektu uczniowie m.in.:
- wykonali urządzenia do pomiaru składników pogody: wiatromierz, deszczomierz, barometr;
- obserwowali pogodę i zapisywali wyniki obserwacji w kalendarzu pogody,
- dobierali strój do warunków pogodowych,
- wcielali się w rolę pogodynki;
- obserwowali zjawisko krążenia wody w przyrodzie w słoiku z zasadzoną rośliną;
Podsumowaniem naszego projektu było odegranie krótkiej scenki pt. „Podróże kropelki”.Uczniowie podczas wykonywanych działań rozbudzali swoje zainteresowania matematyczne i przyrodnicze związane z obserwacją pogody, analizą matematyczną dotyczącą porównywania temperatur, kierunku siły wiatru oraz utrwalili obieg wody w przyrodzie. E.D.
12
PROCEDURY ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE ZAGROŻENIA COVID -19 W ZWIĄZKU Z PROWADZENIEM ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH DLA UCZNIÓW KLAS IV-VIII SZKOŁY PODSTAWOWEJ W JELONKU
W załączniku znajdują się procedury zajęć rewalidacyjnych dla klas IV-VIII.
Nauka zdalna w klasach IV-VIII
Od dnia 1 lutego, dzieci klas I-III uczą się stacjonarnie, jednak nauka zdalna dla klas IV-VIII zostaje przedłużona do 14 lutego.
Dzień Babci i Dziadka
Z okazji Dnia Babci i Dziadka życzymy naszym Kochanym Seniorom samych pogodnych dni, wypełnionych zdrowiem, radością, szczęściem.
Dużo szacunku i miłości ze strony najbliższych! Niech dobre samopoczucie, uśmiech na twarzy i energia towarzyszą Państwu każdego dnia!
Konkursy z języka kaszubskiego
XIX Ogólnopolskie Dyktando Kaszubskie w Redzie
XIX edycja ogólnopolskiego Kaszubskiego Dyktanda „Królewionka w pałacu” współorganizowana przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Redzie, w bieżącym roku szkolnym ze względu na czas pandemii, przeprowadzona została w zmienionej formie.
Uczestnicy konkursu zmagali się z zasadami ortograficznymi pisząc teksty, które były związane z tematyką morską wyłącznie na etapie szkolnym, a z pośród nadesłanych prac jury wyłoniło laureatów. W Dyktandzie Kaszubskim wzięły udział uczennice z naszej szkoły:
- Amelia Lejk z klasy VII
- Oliwia Koszałka z klasy VIII.
Amelia Lejk z klasy VII zdobyła wyróżnienie w swojej kategorii wiekowej.
Gminny konkurs wiedzy "Kaszuby - moje miejsce, moje dziedzictwo"
Sześcioro uczniów reprezentowało naszą szkołę w Gminnym Konkursie wiedzy o dziedzictwie kulturowym Kaszub „Kaszuby - moje miejsce, moje dziedzictwo”, którego organizatorem było Towarzystwo Przyjaciół Ucznia „Horyzont” w Sierakowicach. Byli to:
- Natalia Seewald – kl. V
- Mateusz Wentowski – kl. V
- Adrian Damps – kl. V
- Oliwia Koszałka – kl. VIII
- Jeremiasz Breza – kl. VIII
- Piotr Pioch – kl. VIII.
W zmaganiach konkursowych bezkonkurencyjni okazali się: Oliwia Koszałka zdobywczyni I miejsca oraz Piotr Pioch, który zajął III lokatę.
XVIII Gminny Konkurs Twórczości w Języku Kaszubskim
10.12.2020 roku przeprowadzony został XVIII Gminny Konkurs Twórczości w Języku Kaszubskim, w którym udział wzięło 16 uczniów ze szkół podstawowych gminy Sierakowice. Jego przedmiotem było napisanie wypracowania w języku kaszubskim na zadany temat. W konkursie tym naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice:
- Amelia Lejk – kl. VII
- Oliwia Koszałka – kl. VIII
- Zuzanna Reiter – kl. VIII.
Decyzją obrad jury uczennica klasy VII Amelia Lejk została laureatką konkursu zdobywając II miejsce.
Bardzo serdecznie gratuluję i życzę sukcesów w kolejnych zmaganiach konkursowych.
J.S.
"Moje ulubione baśnie" - 19 stycznia 2021r.
Nasi uczniowie zdobywcami I miejsca oraz wyróżnień w międzyszkolnym konkursie plastycznym "Moje ulubione baśnie" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Kolonii. Cieszy fakt, że zdobyte laury dowodzą nie tylko wielkiego talentu plastycznego naszych wychowanków, ale również czytania i znajomości lektur. Serdecznie gratulujemy!
Moje ulubione baśnie - 19.01.2021r.
Rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu plastycznego
„Moje ulubione baśnie”
Łukasz Piekarski z klasy II zajął I miejsce, Nadia Szutenberg z klasy III oraz Wiktoria Wenta z klasy IV zdobyły wyróżnienia w międzyszkolnym konkursie plastycznym „Moje ulubione baśnie”, organizowanym przez Szkołę Podstawową w Kolonii. Przedmiotem konkursu było zilustrowanie baśni, którą szczególnie lubimy, przy wykorzystaniu dowolnej techniki malarskiej.
Cieszy fakt, że zdobyte laury dowodzą nie tylko wielkiego talentu plastycznego naszych uczniów, ale również czytania i znajomości baśni.
Bardzo serdecznie gratulujemy laureatom i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach. J.S., E.P., E.D.
1
Powrót klas I-III do nauczania stacjonarnego
Od poniedziałku, 18 stycznia br. uczniowie klas I-III szkół podstawowych wracają do nauki stacjonarnej w ścisłym reżimie sanitarnym. Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych nadal będą się uczyć zdalnie.
Życzenia dla rodziców i uczniów
Wigilia klasowa w zerówce - 22.12.2020r.
Święta Bożego Narodzenia to czas dzielenia się opłatkiem, składania życzeń, wspólnego kolędowania, po prostu bycia razem... Dzisiaj uczniowie klasy,,O" wspólnie celebrowali wigilię klasową
Moja ozdoba świąteczna
Dziękujemy, że tak licznie odpowiedzieliście na nasz konkurs ,,Moja ozdoba świąteczna".
Wszystkie prace są bardzo piękne i widać, że włożyliście w ich wykonanie mnóstwo energii i serca.
Komisji trudno było wybrać najładniejszą ozdobę, dlatego zdecydowaliśmy, że wszyscy jesteście wygranymi!
A oto wasze ozdoby
13
Kaszubska Kartka Świąteczna
Zakończyliśmy akcję wymiany kaszubskich kartek świątecznych między Szkołą Podstawową w Jelonku,
a Szkołą Podstawową w Tuchlinie. Przedsięwzięcie to miało na celu rozbudzenie kreatywności
i pomysłowości uczniów, ożywienie tradycji wysyłania kartek świątecznych drogą pocztową, doskonalenie umiejętności pisania w języku kaszubskim, aktywizowanie do twórczego spędzania czasu wolnego, jak również rozszerzenie współpracy pomiędzy szkołami. Ilość wykonanych przez uczniów kartek przerosła oczekiwania nauczycielek, dowiodła zarazem wielkiego zaangażowania ze strony uczniów oraz ich rodziców, za co bardzo serdecznie dziękujemy.Wszystkie kartki zostały przekazane na cel charytatywny. Otrzymali je podopieczni i pracownicy Ośrodka Geriatrycznego w Sianowie.
J.S., E.P., E.D.
Zmiany na egzaminie ósmoklasisty 2021
- z języka polskiego – z listy lektur obowiązkowych wykreślono Tędy i owędy Melchiora Wańkowicza,
- z matematyki – ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych),
- z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną;
Język polski
- Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej, w tym skróconą listę lektur obowiązkowych.
- Czas trwania: 120 minut.
- Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym:część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość i rozumienie utworów literackich, interpretacja tekstów kultury, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 25 pkt (ok. 20 zadań opartych na dwóch tekstach; ok. 50 proc. zadań otwartych),część 2: wypracowanie – 20 pkt.
- Temat wypracowania do wyboru spośród dwóch: rozprawka albo opowiadanie.
- W wypracowaniu uczeń może odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowej spełniającej warunki tematu.
Matematyka
- Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. bez zadań dotyczących dowodów geometrycznych, ograniczone wymagania dotyczące działań na pierwiastkach, stereometrii).
- Czas trwania: 100 minut.
- Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 25 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 15 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte.
- Liczba zadań otwartych: 4 (w latach 2019–2020: 6).
Język obcy nowożytny
- Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych.
- Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – A2.
- Czas trwania: 90 minut.
- Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 55 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 34 pkt – zadania zamknięte, 21 pkt – zadania otwarte.
- Mniejsza liczba zadań otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu, umiejętność reagowania i znajomość środków językowych oraz zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych.
Prosimy o zapoznanie się z Szczegolowe_wymagania.pdf na egzaminie ósmoklasisty.
Archiwum Aktualności