SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
Szkoła promująca zdrowie

Od kilku lat realizujemy w naszej szkole działania związane ze zdrowym stylem życia. Bardzo spodobała się nam idea szkół promujących zdrowie, dlatego postanowiliśmy do nich przyłączyć. We wrześniu 2017 roku dołączyliśmy do Programu Szkoły Promującej Zdrowie.
Głównymi założeniami Szkoły Promującej Zdrowie jest:
- Wdrażanie do zdrowego stylu życia oraz stworzenie uczniom i pracownikom realne
i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów, - Umożliwianie uczniom rozwoju ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacnianie ich poczucia wartości,
- Zapewnienie sprzyjających zdrowiu środowisko fizyczne pracy i nauki,
- Wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego,
- Włączenie do działań szkoły służbę zdrowia do edukacji zdrowotnej oraz do pomocy uczniom we wchodzeniu w rolę aktywnego konsumenta opieki zdrowotnej.
Szkoła Promująca Zdrowie jest wielką inwestycją nie tylko w zdrowie, ale też w edukację młodego pokolenia. Tylko zdrowy uczeń jest w stanie rozwijać się wszechstronnie i osiągać wysokie wyniki. Jest to szkoła, w której panuje dobra atmosfera i obowiązują zasady współpracy, gdzie zdrowie całej społeczności szkolnej jest podstawowym celem działania. Mając na uwadze ważność działań promujących zdrowie oraz ich wpływu na dobre samopoczucie nasza szkoła realizowała cele programu poprzez organizowanie różnorodnych działań promujących zdrowy styl życia, podczas realizacji programu oraz wykorzystywanie własnych pomysłów w zakresie działań związanych z dbaniem o własne zdrowie.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Skład Komisji: -----------------------------------------------------------------------------------------------
Koordynator - Iwona Andraszewicz tel. 586847581, iwona.andraszewicz@spjelonko.edupage.org
Nauczyciele : Martyna Barton
Ewelina Okrój
Elżbieta Drywa
Pracownik niepedagogiczny - Regina Bulczak-Myszkowska
Rodzice: Hanna Szutenberg
Barbara Lis
Zarząd Samorządu Uczniowskiego: Aleksandra Koszałka
Nadia Szutenberg
Laura Karkowska
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Część B. Planu działań
w roku szkolnym 2025/2026
1. CEL: Zwiększy się liczba uczniów spożywających pierwsze i drugie śniadanie oraz dbających o higienę jamy ustnej.
- Kryterium sukcesu:
- o 10% zwiększy się liczba uczniów, którzy będą jeść I i II śniadanie
- o 10% zwiększy się liczba uczniów regularnie myjących zęby .
- Sposób sprawdzenia czy osiągnięto cel (sukces):
-
- Co wskaże, że osiągnięto cel?
- wyniki ankiet,
- rozmowy z uczniami, rodzicami, wychowawcami, specjalistami,
- obserwacje.
-
- Jak sprawdzimy, czy osiągnięto cel?
Przeprowadzimy ankietę ewaluacyjną w klasach 1-8, będziemy rozmawiać z rodzicami, nauczycielami.
W ankiecie znajdą się pytania:
Czy jesz śniadania w domu, przed wyjściem z domu? Czy jesz II śniadanie w szkole? Jak często myjesz zęby?
-
- Kto i kiedy sprawdzi, czy osiągnięto cel?
Ankieta- koordynator- czerwiec 2026r.
Rozmowy i obserwacje prowadzone przez członków Komisji ds. Promocji Zdrowia- cały rok szkolny.
Zebranie danych z obserwacji i wywiadów – szkolny koordynator podczas spotkań zespołu- według harmonogramu spotkań
II. ZADANIA
Nazwa zadania
Kryterium sukcesu
Sposób realizacji
Okres/termin realizacji
Wykonawcy/osoba
odpowiedzialna
Środki/zasoby
Sposób sprawdzenia wykonania zadania
Wspólne śniadanie podczas przerwy
Druga przerwa lekcyjna będzie przerwą śniadaniową.
Każdego dnia nauki na drugiej przerwie lekcyjnej nauczyciel spożywa śniadanie z uczniami
Cały rok szkolny
Wszyscy nauczyciele
Własne
Informacja i dokumentacja fotograficzna zamieszczona na stronie internetowej szkoły i Facebooku szkoły.
Dzień zdrowego śniadania
Odbycie się imprezy z udziałem ok 75%
uczniów szkoły.
Impreza dla wszystkich uczniów szkoły, podczas której będą mieli możliwość zaprezentowania swoich pomysłów na zdrowe śniadanie
XII 2025r
Wychowawcy klas
.p. pedagog
Własne,
Informacja i dokumentacja fotograficzna zamieszczona na stronie internetowej szkoły i Facebooku szkoły. Rozmowy z uczniami, rodzicami, nauczycielami.
Uważne jedzenie, mindfuless – warsztaty radzenia sobie ze stresem . „Emocji się nie je”
Przeprowadzenie zajęć
Pani psycholog przeprowadzi zajęcia w wybranych klasach
III 2025
Psycholog Martyna Barton
własne
Informacja i dokumentacja fotograficzna zamieszczona na stronie internetowej szkoły i Facebooku szkoły. Rozmowy z uczniami, rodzicami, nauczycielami.
Zasady zdrowego żywienia - warsztaty dla klasy siódmej.
Przeprowadzenie 2 godzin zajęć dla uczniów klasy siódmej
Zostaną przeprowadzone 2 godzin zajęć na temat Właściwe odżywianie warunkiem zdrowia, Choroby i zaburzenia spowodowane niewłaściwym odżywianiem
XII 2025
Iwona Andraszewicz
własne
Zapis w dzienniku lekcyjnym
Konkurs na „Talerz zdrowia” dla klas 4-6
Przeprowadzenie konkursu i zorganizowanie wystawy prac.
Odbędzie się konkurs plastyczny. Prace będą wystawione na korytarzu szkolnym.
IV 2026
Ewelina Okrój nauczyciel techniki i plastyki
własne
Wystawa, informacja na stronie szkoły
Warsztaty dotyczące świadomego odżywiania się w ramach realizacji programu Szkoła Myślenia Pozytywnego
Odbycie się warsztatów
Zostaną przeprowadzone warsztaty dla uczniów naszej szkoły dotyczące świadomego odżywiania
III 2026
Psycholog i pedagog Ewelina Okrój
Informacja i dokumentacja fotograficzna zamieszczona na stronie internetowej szkoły i Facebooku szkoły
Profilaktyka stomatologiczna – „Dentobus”
60% uczniów skorzysta z badań profilaktycznych
Przyjazd „Dentobusu” do szkoły – badania profilaktyczne dla uczniów, przekazanie rodzicom zaleceń lekarskich
III 2026r.
Pedagog szkolny Ewelina Okrój
własne
Informacja i dokumentacja fotograficzna zamieszczona na stronie internetowej szkoły i Facebooku szkoły. Rozmowy z uczniami, rodzicami, nauczycielami.
Przygotowanie materiałów do godziny wychowawczej na temat higieny jamy ustnej
Wszyscy wychowawcy klas IV- VIII otrzymają materiały na godzinę wychowawczą
Przygotowanie kart pracy i rozdanie ich wychowawcom
luty
Koordynator Iwona Andraszewicz
Własne.
Dokumentacja SzPZ Rozmowy z nauczycielami.
Przeprowadzenie lekcji wychowawczej w kasach 4-8 na temat higieny jamy ustnej
W klasach 4-8 odbędą się lekcje na ten temat.
W oparciu o otrzymane materiały od koordynatora nauczyciele przeprowadzą zajęcia w poszczególnych klasach
Luty- marzec
Wychowawcy klas
własne
Zapis w dzienniku szkolnym
Wprowadzenie zasady mycia zębów w oddziałach przedszkolnych
Dzieci każdego dnia po śniadaniu będą myły zęby.
Po śniadaniu przedszkolaki będą myły zęby pod opieką wychowawców
Cały rok
Wychowawcy przedszkola
własne
Rozmowa z nauczycielem i dziećmi
Przygotowanie ulotki dla rodziców na temat działań SPZ ze szczególnym zwróceniem uwagi na rolę rodziców w osiągnięciu celu w bieżącym roku szkolnym.
Powstanie i rozdanie ulotki rodzicom
Zostanie przygotowana ulotka i rozdana rodzicom podczas wywiadówki
styczeń
Iwona Andraszewucz
Własne
Dokumentacja SPZ
- Wdrażanie do zdrowego stylu życia oraz stworzenie uczniom i pracownikom realne